Logo

thodex-sikayet-dilekcesi

THODEX MAĞDURLARI İÇİN HUKUKİ YOLLAR – ŞİKAYET DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

Thodex isimli kripto para alım-satım işlemlerine aracılık eden dijital platform, 21.04.2021 tarihinde işlemlerini geçici olarak durdurmasını açıklamıştır. İlerleyen zamanlarda ise şirket yetkilisinin yurt dışına kaçtığı iddiaları gündeme gelmiş ve resmi makamlarca da bu haber doğrulanarak şüpheli hakkında INTERPOL arama/yakalama kararı çıkarılmıştır. Bu durum Thodex borsasında işlem yapan vatandaşların büyük maddi kayıplara uğramasına ve mağduriyetine neden olmuştur.

Thodex isimli dijital platformda parası olan ve bu paraya ulaşamayan kişiler, alacağına kavuşmak için birden fazla hukuki yola başvurabilir. Bunlardan en önemlisi her ne kadar İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili re’sen soruşturma başlatmış olsa da hak kaybına uğramamak adına savcılık kanalıyla şikayetçi olmaktır. Yazımız ekinde örnek şikayet dilekçesi paylaşılmaktadır. Thodex mağduru vatandaşlarımız savcılık yoluyla şirket yetkilileri hakkında şikayetçi olabileceği gibi, hukuk mahkemelerinde alacak davası açabilir ve aynı zamanda icra takibine girişebilirler.

Mağduriyetinizi gidermek için yapacağınız iş ve işlemlerde başkaca hak kayıplarına uğramamak için mutlaka bir avukat vasıtasıyla hakkını aramanızı önemle tavsiye ederiz.

                İSTANBUL ANADOLU CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA
                      GÖNDERİLMEK ÜZERE
                BULUNDUĞUNUZ ŞEHİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA

ŞİKAYETÇİ    : Ad-Soyad ve TC Kimlik Numarası
ADRES      : Adres
ŞÜPHELİLER   : KOİNEKS TEKNOLOJİ ANONİM ŞİRKETİ YETKİLİLERİ (thodex.com)
SUÇ       : NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK (TCK 158)
AÇIKLAMALAR :

1-) Şüphelilerin kurmuş olduğu kripto para alım-satım işlemlerine aracılık eden ve diğer finansal işlemlerin yapıldığı thodex.com isimli platforma kayıt yaptırdım ve finansal işlemler/yatırım yapmaya başladım.

2-) Şüpheli ve şüphelinin kurmuş olduğu şirket 21 Nisan 2021 tarihinde alım-satım ve bilimum işlemleri durdurduğunu twitter isimli sosyal medya platformundan açıklamıştır. Daha sonra medyaya yansıyan haberlerden ve sitenin kalıcı olarak kapatılarak veda mesajı yayımlanmasıyla da anlaşılacağı üzere şüpheliler, yurt dışına çıkmış ve siteye üye olan kullanıcıların yatırım amaçlı gönderdikleri parayı da alarak kaçmıştır.

3-) ../../.... tarihinde söz konusu internet sitesine ......... kullanıcı kodu ve ....................... e-posta adresi ile üye oldum. Bugüne kadar şirketin TR410004600143888********* IBAN numaralı hesaba yaklaşık ***.000,00TL para gönderdim ve satın almış olduğum kripto paraların şuanda sistemdeki değeri yaklaşık ***.000,00TL'dir.
  3.1-) YAKLAŞIK KRİPTO PARA CÜZDAN BAKİYESİ: BITCOIN=0.4612, DOGECOIN=35000, ETHEREUM CLASSIC=68, XRP=11.26

4-) Şirket yetkilileri ile görüşme çabalarım sonuçsuz kalmış ve internet sitesi de kalıcı olarak kapatılmıştır. Şüpheliler şahsımı bilişim sistemlerini kullanarak dolandırmıştır.

5-) 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Dolandırıcılık” başlıklı 157. maddesi yarınca “Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.”

6-) “Nitelikli Dolandırıcılık” başlıklı 158. maddesi uyarınca dolandıcılık suçu şayet “Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması”suretiyle gerçekleşirse üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. 

7-) Thodex isimli dijital platform bilişim sistemlerinin verdiği kolaylıkla ve kripto para konusunda henüz bir düzenlemenin yapılmamış olmasından aldığı cesaretle yoluyla milyonlarca dolar para toplamış ve sistem kapatılarak yurtdışına çıkılmıştır.

8-) Başsavcılığınız tarafından yapılacak re’sen araştırma neticesinde de dilekçemizde belirtilen hususlar rahatlıkla görülebileceği gibi şüphelinin yurtdışı çıkış kayıtlarına da ulaşılabilecektir.

9-) Öncelikli olarak şüphelilerin banka hesaplarında bulunan paralara el koyulmasını, CMK 131/2 maddesi uyarınca tarafıma iade edilmesi, şüpheli şirket ve şahısların sahip olduğu bilgisayar kütüklerinde, sunucularında el koyma ve imaj incelemesi yapılarak şahsımın ve diğer mağdurların zararlarının sistemin veritabanı baz alınarak tespit edilmesini talep ederiz.

10-) Yukarıda anlatılan sebeplerle şüphelilerin cezalandırılmasını talep ederek şikayetçi olma zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : TCK m.158 vd.

DELİLLER : Banka kayıtları, thodex.com yazılım ve veritabanından elde edilecek veriler, bilirkişi, ilgili her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz edilen nedenlerle şüphelilerin tespiti ve şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.27.04.2021

                               ŞİKAYETÇİ
                               AD SOYAD - İMZA

One thought on “THODEX MAĞDURLARI İÇİN HUKUKİ YOLLAR – ŞİKAYET DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

 1. Merhaba,
  bende thodex mağduruyum. içerde yaklaşık 15bin tl değerinde 280bin adet bittorent coinim kaldı. ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir